10 tipů kam s autostanem - Šumava

Chcete prozkoumat co největší oblast šumavské přírody, ale neznáte vhodná místa k nocování? Máme pro vás pár tipů.

Šumava je ideální volbou pro letní i zimní dovolenou. Oslní vás nejen nezapomenutelnou přírodou, ale i vřelými lidmi. Většina míst je však určena k objevování pěšky či na kole, takže prozkoumat co největší část šumavské přírody dá docela zabrat. 

 

Asi každý z nás si pamatuje cestování postaru. Nahodíte těžký ruksak na záda, karimatku a modlíte se, aby kolega vzal stan. Pokud se na cesty vydáváte s přítelkyní, pravděpodobně ponesete stan vy. OK, co to takhle letos vyzkoušet pohodlněji? 

 

Jednou z moderních verzí turismu je kombinace auta a autostanu. Přes den zdoláte velké vzdálenosti a pokud máte cestování dost, zastavíte, vypnete motor a během pár minut připravíte autostan. Při volbě tohoto druhu cestování jste doslova páni svého času, trasy a přírodních či jiných památek. 

 

Jak to funguje? 

 

V podstatě si vše důležité sbalíte sebou na cesty a to doslova. Autostan je vybaven pohodlnou matrací, takže do spacího prostoru hodíte polštář a peřinu a jedete. Ráno si ze své mobilní ložnice vychutnáte první sluneční paprsky, večer můžete koukat s partnerkou na hvězdy. Pokud budete chtít dotáhnout váš trip k absolutní dokonalosti, uděláte partnerce snídani do postele a odměna vás určitě nemine. ???? 

 

Kde složit hlavu na Šumavě? 

 

Stejně jako při jiném druhu nocování venku má i nocování s autostanem určitá pravidla. V případě, že hodláte nocovat tzv. na dobrodruhy, tedy v divoké přírodě, je autostan více než vhodný. Ze svých zkušeností však doporučujeme pouvažovat, kde nocujete. Přeci jen se místo může nacházet v chráněné oblasti, či dokonce na soukromém pozemku. Vyhnete se tak situacím, kdy se vrací majitel pozemku z místní hospody a v jednu ráno řešíte neoprávněný vstup na pozemek. Asi nemusíme zmiňovat i to, že je nutné po sobě místo dokonale uklidit. 

 

Pro ty z vás, kteří raději preferují jistotu a pohodlí místních kempů, včetně sociálních zařízení jsme připravili 10 tipů, kde stojí za to přenocovat. 

 

  • Camping Lipno Modří 

Moderní kemp s vlastní oblázkovou pláží. Pokud cestujete s dětmi, oceníte mnoho atrakcí pro děti v kempu i okolí. Kemp je vybaven sprchami, prádelnou a pokud budete mít dětí plné zuby, máte v ceně wifi zdarma. 

 

  • Camping Resort Frymburk 

Kemp vybaven nejen mnoha atrakcemi a vlastní restaurací, ve které zakoupíte také základní potraviny, ale prádelnou, sociálním zařízením včetně sprch a pokud máte přírody dost, můžete si večer v autostanu pustit na wifi třeba netflix. 

 

  • Kemp Úbislav (Divoký bistro) 

Kemp vybaven základním vybavením jako sprcha, WC apod. Důvod, proč složit hlavu na tomto místě je naprosto skvostná restaurace přímo v kempu, kterou vede francouzský kuchař (znáte z pořadu souboj na talíři). Naprosto s klidným svědomím doporučujeme toto místo. 

 

  • Kemp u Kukačků v Horní Plané na Lipně 

Ubytování téměř v srdci přírody s dobrým přístupem k cyklostezce. Nezapomeňte košíky na houby, borůvky a maliny, budete je potřebovat. Najdete zde kromě ohnišť také půjčovnu lodiček, či dokonce prádelnu. Děti zabavíte četnými atrakcemi přímo v areálu a wifi připojením. Areál je otevřen po celý rok. 

 

  • Autocamp Železná Ruda  

Celoročně otevřený kemp s dobrým přístupem k lyžařské sjezdovce. Samozřejmostí je wifi připojení, prádelna, atrakce pro děti a vlastní restaurace. V kempu si můžete dokonce půjčit elektrokola a vydat se objevit lokalitu jinak než po vlastních nohách. 

 

  • Kemp TJ Vltava v horní Vltavici 

Kemp je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, ale i vodáky a milovníky pěsí a cyklo turistiky. V areálu je stánek s občerstvením pro ubytované. Po domluvě můžete rozdělat oheň poblíž místa, kde nocujete. Samozřejmostí jsou sprchy a wc v areálu, trampolína a další atrakce pro děti a dospělé. 

 

  • Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy 

 Tábořiště nenabízí vymoženosti moderní civilizace jako je například elektřina. Jen tady si plně užijete přírodu a vychutnáte romantiku večerních táboráků. V areálu je obchůdek, můžete si půjčit kanoe a sjet řeku. 

 

  • Veřejné tábořiště Prášily 

Přestože se tábořiště nachází spíše dál od civilizace, je vybaveno nejen sociálním zařízením včetně sprch ale i elektrickými přípojkami. Nocleh zde naleznete po celý rok, klidně i na Silvestra. 

 

  • Camping Olšina u Lipna 

Místo vybaveno sociálním zařízením, elektrickými přípojkami a dokonce vlastní pláží. Vaše děti zabaví četné atrakce jako houpačky, pískoviště či trampolína a nechybí ani wifi. V kempu je restaurace, obchod, prádelna a také půjčovna loděk. 

 

  • Antýgl - autocamping 

Ubytování, ze kterého doslova dýchá historie. Takové je ubytování v kempu Antýgl. Kemp vybaven sociálním zařízením, elektrickými přípojky a vlastním stánkem s občerstvením. Oheň můžete rozdělat na předem určeném místě.